Małe wielkie uroczystości

Pojawienie się dziecka w rodzinie jest pretekstem do świętowania. Dziadkowie cieszą się z wnuka, rodzice z potomka. Zaczynają się odwiedziny, prezenty. Każdy chce wziąć malucha na ręce, mówi do niego, pochyla się  nad nim. Dziecko staje się epicentrum towarzystwa.
W końcu trzeba zrobić jakieś chrzciny. Człowiek troi się i dwoi by wszystko wyglądało pięknie. Od tygodni planuje, kupuje. Na dzień przed wszystko trzeba przygotować a w dzień uroczystości pozostają już tylko delikatne szlify.
Przy małym dziecku wyprawienie rodzinnej uroczystości jest wielkim wyczynem. Trzeba robić wiele rzeczy na raz. Cudem jest kiedy dziecko akurat w dniu przygotowań jest grzeczne i pozwoli mamusi zrobić  wszystko co ta sobie zaplanowała. Jednak mimo tego, że dziecko jest grzeczne  wyczuwa, że coś nie jest tak, że coś się święci, że jest mniej spokojnie niż zazwyczaj. Atmosfera mu się udziela, jest podekscytowane, mniej spokojne,  nie może zasnąć, wybija się z codziennego rytmu.

W rezultacie impreza rodzinna jest stresująca dla rodziców, w szczególności dla mamy a także dla dziecka. Harmider, wiele ludzi, każdy coś mówi, każdy nosi małego człowieka  na rękach. Dziecko jest rozkojarzone, zdziwione.  Potem przez kilka dni dziecko trzeba naprawiać:) Taki urok wielkich małych uroczystości:) Wszystko co odbiega od normy jest dla dziecka trudne, nowe, pełne wrażeń.

Reklamy

4 thoughts on “Małe wielkie uroczystości

  1. …a jak wujek Marcel się cieszy! Szkoda tylko, że go na tym baby shower* zabrakło, bo go jakaś wyrodna matka nie zaprosiła. 😛 *Ciekawe, że po polsku mówi się na to „bociankowe”!

  2. Agnieszko zgadzam się z Tobą w 100% razem z mężem także przeżywamy podobne chwile i czasami brak nam słów do gości :):):)
    Nasza malutka Nadia skutecznie wybija się z rytmu codziennego dnia :):):)
    Pozdrawiamy cała rodzinkę i całą rodzinką 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s