Tłumacz, podróżnik czy może mól książkowy?

Tak oto jest pytanie. A może tłumacz to po prostu tłumacz, a może filolog, a może językoznawca, a może kulturoznawca?
To jest zagwozdka raczej nie do rozwiązania. Jeśli powiem, że tłumacz to tłumacz to ktoś się na mnie rzuci z pazurami i powie, że to nie jest prawda i będzie miał rację. Jeśli powiem, że filolog to wszyscy przyznają mi rację, ale znowu nasunie się pytanie czy TYLKO filolog? Może językoznawca lub też kulturoznawca? I tu też się nie rozminiemy z prawdą. Tłumacz posiada wiedzę językową, kulturową. Bez tego jak wiemy nie ma dobrego przekładu.  Poza tym tłumacz powinien posiadać wiedzę na temat  jakieś dziedziny, w obrębie której przekłada teksty. Ten trop nas prowadzi do tego, że tłumacz może stać się molem książkowym. Ktoś powie, że przecież tłumacz zapewne korzysta tylko z literatury fachowej, słowników i  internetu. Okazuje się, że to prawda, ale z drugiej strony nic bardziej mylnego. Tłumacz by był dobrym tłumaczem powinien także dużo czytać, czytać, czytać by kształtować swój styl „tworzenia, pisania i odtwarzania tekstu (z tymże, w innym obcym języku)”.

Ponadto dobrze by było, żeby tłumacz trochę podróżował, poznawał inne tradycje, kultury, a nawet ludzi. Wtedy jego wiedza jest pełniejsza, lepsza. Poszerzanie horyzontów jest kluczową „sprawą” zawodu tłumacza. Jeśli ma się tylko taką możliwość trzeba z niej korzystać. I tym sposobem tłumacz staje się podróżnikiem.

Po przeczytaniu tej notki każdy z czytelników zapyta: kim jest w końcu tłumacz? Odpowiedź mam jedną: człowiekiem renesansu. Tłumacz jest wszystkimi tymi postaciami. Jest jedną osobą o wielu wcieleniach. I znowu warto pokusić się o stwierdzenie, że tłumacz jest artystą. Dlaczego? A mianowicie dlatego, że musi umieć połączyć siły tych wszystkich osobowości. Ta umiejętność wymaga nie lada artyzmu:)

Reklamy

3 thoughts on “Tłumacz, podróżnik czy może mól książkowy?

  1. Ale to jest dobre i świetnie by było, żeby wszyscy tłumacze mieli tego świadomość dla dobra ich własnego rzemiosła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s