Bal lalek i przyjaciel pies

Autorka: Paweł Beręsewicz
Tytuł: Lalki Dorotki
Wydawnictwo: Wydawnictwo skrzat
Wydane: 2011

Lekturkę otrzymałam od portalu sztukater.pl i dziękuję za możliwość jej zrecenzowania.

Króciutka książeczka o zabawkach małej Dorotki, które ożyły.  Okazuje się, że dzieci z zabawkami mają podobne problemy jak dorośli ze swoimi potomkami, ale nie tylko. Bo lalki i misie się powiernikami maluchów, są przytulankami, w które można się wtulić, gdy się ma gorszy dzień.

„Dorotka i lalki” to zbiór wierszyków z podziałem na role. Autor przedstawia przy pomocy lalek i zabawek marzenia małych dziewczynek. Niejedna marzy o byciu aktorką, tancerką, modelką czy nawet kaskaderką. W dość dowcipny sposób pan Paweł Beręswicz pokazuje z czym muszą zmagać się małe umysły dziewczynek.

Najbardziej podobały mi się dwa wierszyki: jeden o pojęciu jutra i drugi ciężkim życiu Dorotki z jej lalkami.  Pojęcie jutra dla dziecka jest niełatwe do zrozumienia i jak wytłumaczyć maluchowi, że dzisiaj to dzisiaj a jutro to jutro, i że to jutro jest dzisiaj? W ten właśnie sposób  rozmawia lalka z misiem, który nie całkiem sobie umie poradzić z  wytłumaczeniem słowa jutro. Drugi to wiersz o tym, jak rodzice narzekają na swoje psotne dzieci, ale Dorotka ma dla swojego taty ciętą ripostę. To właśnie ona ma ze swoimi „ośmioma córkami-lalkami” masę pracy: szycie, pranie, gotowanie, etc.

Obrazki, podobnie jak te z  „Bo widzisz mamusiu, i inne wiersze”,  są proste, nieskomplikowane i łatwo przykuwają uwagę naszych pociech. Ponadto, nie jest ich dużo, więc nie rozpraszają uwagi czytelnika.

Z czystym sumieniem zachęcam do przeczytania tej książeczki dziewczynkom, dla których świat lalek ma ogromne znaczenie, a ich marzenia nie są błahe.

Moja ocena: 5/6

Autorka: Ewa Stadtmuller
Tytuł: Różne rasy same asy
Wydawnictwo: Wydawnictwo skrzat
Wydane: 2011

Egzemplarz otrzymałam od portalu sztukater.pl i dzięki uprzejmości Wydawnictwa Skrzat, za co ogromnie dziękuję.

Dzieci lubią zwierzęta. Prawie każdy z nas w dzieciństwie marzył o jakimś czworonożnym przyjacielu.  Książeczka jest zabawnym kompendium o rasach psów, które Twojemu dziecku pozwoli się zaznajomić z małymi i dużymi psami.

Maluszek  ma okazję dowiedzieć się, że każdy czworonóg się czymś wyróżnia- na przykład, że chart jest chudy, jamnik długi, wodołaz lubi wodę,wilczur jest przewodnikiem niewidomego, dalmatyńczyk jest łaciaty. Wszystkie psy są opisane jako miłe stworzenia, przyjazne człowiekowi i bardzo sympatyczne, okazuje się, że wilczur jest tylko zły w bajkach. Mały czytelnik dowiaduje się, że psy- tak samo jak ludzie- także czują, kochają swojego pana, tak jak pan ich, tęsknią za domownikami, gdyż pies to istota żywa.

Bajeczka wydana jest przepięknie, ilustracje są jak  żywe, pełne dynamizmu, kolorowe.  Każdy pies  tak patrzy na czytelnika swoimi mądrymi oczami, że ma ochotę się go pogłaskać.

Polecam ją wszystkim maluszkom kochającym zwierzęta oraz tym, którzy chcą poznać rasy psów.

Moja ocena: 6/6

Reklamy

2 thoughts on “Bal lalek i przyjaciel pies

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s