To nie wypada

Autorka: Zofia Staniszewska
Tytuł: Ale plama! czyli dobre maniery i domowe afery
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa
Wydane: 2011

Za książkę dziękuję portalowi sztukater.pl i Wydawnictwu Zielona Sowa.

Dobre maniery, zasady savoir-vivre’u są nieznane nie jednemu dorosłemu. Co za tym idzie wychowanie dziecka na kulturalną osobę i wytłumaczenie pewnych zasad obowiązujących nie są łatwe dla rodziców.  I tutaj z pomocą nadciąga ciekawa książeczka o domowych aferach i dobrych manierach.

Zofia Staniszewska stworzyła fantastyczny poradnik dla dzieci, które dopiero wchodzą w życie, które uczą się nowych rzeczy. Często my rodzice stajemy przed dylematem, jak wytłumaczyć coś swojemu szkrabowi.  Ta książka  w przystępny sposób uczy dzieci dobrego wychowania. Warto nadmienić, że każdy rozdział poświęcony jest innej kwestii, na przykład: jeden dotyczy magicznych słów, inny kto ma pierwszeństwo, a jeszcze inny jak się je spaghetti, etc. Na uwagę zasługuje struktura książeczki: każdy rozdział to jedna króciutka historyjka wraz z dobrymi radami, ciekawostkami oraz krótkim testem z dobrego wychowania. Taka budowa ułatwia maluchowi usystematyzować materiał. Ponadto prosty, dowcipny język, taki sam jakim posługują się dzieci  sprawia, że nasza pociecha szybko przyswoi zasady. Atutem są humorystyczne obrazki, które wspaniale komponują się z danym rozdziałem. Poza tym pozycję tę można czytać fragmentami lub czytać  wybiórczo to, co w danym momencie się przyda lub zainteresuje, i mimo to czytelnik nie straci wątku ani fabuły.

A o czym tak naprawdę jest „Ale plama”? Jest o perypetiach Makarego i Kingi, którzy psocą, ale też chętnie uczą się dobrych manier. Uczą się jak zachować się w kinie, teatrze, przy stole czy w sklepie. I trzeba  przyznać, że radzą sobie z tym całkiem nieźle.

Moją uwagę zwróciło jeszcze to, jak dzieci potrafią być kreatywne i jakie są bystre. I być może dlatego poradnik wydaje się taki realistyczny, a przygody  tak prawdziwe. Każde dziecko, które będzie miało okazję przeczytać tę książkę łatwo „zaprzyjaźni się” z bohaterami, co umożliwi odbiór tekstu i zachęci je do wdrożenia reguł w życie.

Polecam wszystkim maluchom oraz starszym dzieciom, które chcą zostać dżentelmenami i damami. Książka również zainteresuje dorosłego, któremu obce są zasady savoir-vivre’u i bon tonu.

Moja ocena: 6/6

Reklamy

2 thoughts on “To nie wypada

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s