Dziwności nad dziwnościami

Autorka:  J. D. Bujak
Tytuł: Spadek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydane: sierpień 2011

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Młoda lekarka, Megi Jaworska ma ułożone życie. Mieszka w Gdańsku, tam pracuje, ma kupione mieszkanie. Nagle tę harmonię życiową przerywa list od prawnika, który zawiadamia ją, że odziedziczyła kamienicę w Krakowie po swojej ciotce, której od wieków nie widziała. Megi postanawia przeprowadzić się do Krakowa i zamieszkać w odziedziczonej kamienicy. Od tej pory w jej życiu rozpoczyna się dziać wiele dziwnych rzeczy, których nie można racjonalnie wytłumaczyć. Czy uda jej się pokonać złe moce, które rozpanoszyły się po wiekowej kamienicy? A może zaprzyjaźni się duchami zamieszkującymi jej dom?

Muszę przyznać, że tematyka duchów i magii  nie jest mi dość bliski. Nigdy nie przepadałam za taką tematykę, ale po tej lekturze jestem skłonna sięgnąć po inne książki o innych „magicznych” stworzeniach. A z pewnością przeczytam inne dzieła tej autorki.
W tej książce duchy towarzyszyły mi przez całą powieść. Podobało mi się to, że dopiero na końcu całej historii  rozwiązała się zagadka i czytelnik mógł dowiedzieć się, co było przyczyną dziwnych wydarzeń w kamienicy.  Cały ten magiczny świat nadawał historii tajemniczości. Sama nie mogłam uwierzyć w to, co  się tam działo. Wszystko wydawało mi się takie nieprawdopodobne, nierealne. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że te nieprawdziwe wypadki i sytuacje przyciągnęły moją uwagę tak,  że nie mogłam się oderwać od przygód głównej bohaterki i jej przyjaciół.

Podczas poszukiwań informacji o autorce spotkałam się z opinią, że w książce było za dużo niepotrzebnych szczegółów, które przytłaczały całą powieść. Ja nie mogę tego powiedzieć. Dla mnie każdy opis i najmniejszy drobiazg był ważny i nadawał książce smaczku. Każdy szczegół pobudzał wyobraźnię.

Co zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie to to, że autorka nie napakowała powieści setką postaci, które mogłyby zagmatwać całą historię.  Kiedy w książce jest za dużo postaci, to  zaczynam się gubić. Bohaterowie mylą mi się, plączą mi się wątki. Jednak, tutaj wszystko było jasne i przejrzyste.

Jeśli pragniesz spędzić trochę czasu z duchami oraz z istotami zza światów lub jeśli masz ochotę na ciekawą historię, gdzie wszystko jest możliwe, to „Spadek” spełni Twoje oczekiwania.

Moja ocena: 5/6Reklamy

4 thoughts on “Dziwności nad dziwnościami

  1. Ja też byłam zachwycona tą książką i tez poluje na ,,Listę” tylko narazie jakoś opornie mi to idzie 😦 W księgarniach ceny jeszcze wysokie, ale może gdzieś używaną kupie za grosze, zaś ,,Spadek” jak dla mnie rewelacja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s