Bo kiedy wkrada się chochlik drukarski… eeee klawiaturowy..

Czasem zdarza się, że w tekście znajdujemy sporo literówek, bądź zamiast  słowa „która” jest „które”.  Oba są wyrazami poprawnymi, ale którego z nich użyjemy, to  już zależy od kontekstu i zasad gramatyki naszego języka. Trzeba wybrać tę odpowiednią formę. W zasadzie wiemy którego użyć, ale pod wpływem wielu czynników wkrada się w nasze „dzieło” błąd. Bywa, że jest to czyjaś niewiedza, czy też zwyczajnie palec się nam omsknął na klawiaturze, czy też autor bujał w obłokach i był niewyspany. Przyczyn może być wiele, niektóre całkiem błahe, inne są poważniejsze.
Z całą pewnością błędów należy unikać i do nich nie dopuszczać, ale jeśli już się takie pojawiają to należy je niezwłocznie poprawić.

Aczkolwiek, zdarza się, że czytamy tekst i widzimy to, co chcemy widzieć.  Wydaje nam się, że wszystko jest poprawne. Dopiero  za jakiś czas, kiedy rzucamy okiem na tekst, okazuje się, że są w nim błędy. Właśnie dlatego w wydawnictwach, redakcjach tekst poddawany jest korekcie. Najlepiej kiedy nie jest nim sam autor tekstu bądź tłumacz, bo twórcy wiedzą, co chcieli napisać, ale nie widzą, co tak naprawdę napisali.  Mózg fałszuje obraz, oszukuje nasze  oczy. Czasem oko innej osoby postronnej, jednak,  się przydaje. 🙂

Uwaga!
Pewnie czasem u mnie wkradnie się jakiś chochlik klawiaturowy, jeśli takowe zauważam ( zwykle zapewne z jakimś opóźnieniem), to staram się je poprawiać. Jeśli ich tego nie zrobiłam, to najpewniej nie zauważyłam.  Za wszystkie swoje grzechy i błędy żałuję i obiecuję poprawę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s