Kiedy był małym chłopcem

Autor: Andrew Lane
Tytuł: Młody Sherlock Holmes Zabójcza chmura
Wydawnictwo: W.A.B
Wydane: 2011

Za książkę dziękuję Księgarni Matras.

Sherlock Holmes to popularna postać, która już dawno zyskała sobie wielu zwolenników. Świadczy o tym fakt, że  jest obecny nawet w umysłach współczesnych pisarzy, którzy tworzą książki inspirując się słynnym detektywem. Mam tu na myśli „Sherlockistę” czy też właśnie przygody „Młodego Sherlocka Holmesa”. Okazuje się, że czasem warto poznać detektywa z innej strony, tą stronę pokazuje nam właśnie Andrew Lane.
„Młody Sherlock Holmes Zabójcza chmura” to pierwsza część przygód nastoletniego detektywa, który dopiero odkrywa swoje śledcze zdolności.  Chłopca, który jeszcze wiele musi się nauczyć,  poznajemy, kiedy rozpoczyna swoje wakacje. Zamiast pojechać do domu, jak co roku, zostaje wysłany do swojego wujostwa. Nie czuje się tam dobrze.Ciągle szuka pretekstu, by ulotnić się z domu, w którym jest raczej niemile widziany.  Któregoś dnia, poznaje Matthew. Razem wałęsają po okolicy i natrafią na tajemniczą chmurę, która niesie ze sobą śmierć. Czy uda się im rozwikłać dręczącą ich zagadkę? Drodzy książkofile, sprawdźcie sami, a nie pożałujecie.
Dlaczego? Bo jest młody Sherlock Holmes, a jeśli jest to mamy zapewnioną dobrą zabawę w rozwiązywaniu kryminalnego problemu. Oprócz tego, razem z młodym Sherlockiem możemy wziąć udział w wielu nieprawdopodobnych wydarzeniach. Razem z nim możemy przeżywać chwilę trwogi, przerażenia.
Mimo że jest to książka przeznaczona dla dzieci, czytało mi się ją dobrze. Tak dobrze, że czekam na kolejne części. Mam nadzieję, że długo  to oczekiwanie nie potrwa.
To prawda były fragmenty, w  których autor tłumaczył czytelnikom wchodzącym w życie pewnie pojęcia, uczył nowych rzeczy, które dla dorosłego człowieka są oczywiste i  nie budzą żadnych wątpliwości. Robił to, gdyż główny bohater jest młody niedoświadczony i brakuje mu wiedzy. Jednak po pewnym czasie uczy się  łączyć ze sobą fakty i wykorzystywać zebraną wiedzę do celów detektywistycznych. Jest odważny, zdolny i żądny przygód. Jeśli mamy takiego bohatera, to zapewne będzie to nie lada gratka dla koneserów dobrego relaksu z kryminałem w ręku.
Wydawca informuje, że jest to książka dla dzieci powyżej 9- tego roku życia. Trudno mi powiedzieć czy  aby na pewno, gdyż było tam parę drastycznych wątków wypełnionych krwią.   Mimo tego, myślę, że tak czy owak można ją polecić młodemu czytelnikowi. Zachęcam do lektury, głównie chłopców, którzy uwielbiają łamigłówki.

Moja ocena: 5/6


Reklamy

5 thoughts on “Kiedy był małym chłopcem

  1. Nawet nie wiedziałam, że „Młody Sherlock Holmes Zabójcza chmura” jest skierowany do młodszych odbiorców. chętnie zatem polecę tę książkę moim najmłodszym w rodzinie.

  2. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do lektury Sherloka, ale nie powiem nie innej wersji genialnego detektywa. To, że książka jest przeznaczona dla dzieci wcale mnie nie zniechęca, a nawet wręcz przeciwnie z chęcią ją przeczytam, a choćby po to żeby zobaczyć w jakim stopniu jest to kryminał i jak bardzo został zmiękczony.
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s