Wybuchowy dziadek

Autorka: Jonas Jonasson
Tytuł: Stulatek który wyskoczył przez okno i zniknął
Wydawnictwo: Świat Książki
Wydane: 2012

Za książkę dziękuję portalowi nakanapie.pl

Sto lat to piękny wiek.  Każdy by chciał dożyć tylu lat w zdrowiu i świetnej formie. Główny bohater powieści Jonasa Jonassona, Allan Karlsson  dostąpił tego zaszczytu.  W dniu swoich  setnych urodzin wyskoczył z okna domu spokojnej starości.  To nie było miejsce dla niego. Nawet w tym wieku nie potrafił nigdzie zagrzać miejsca. Przez całe stulecie ani chwili się nie nudził, a na późną starość nie zamierzał zwolnić ani na chwilę.

Czytelnik też nie zwalnia. Połyka stronę za stroną. Od czasu do czasu uśmiecha się, czasem skupia  się intensywnie by nadążyć za wydarzeniami. Daje się uwieść autorowi i nie spocznie dopóki  nie dowie się jak skończy się cała historia.  A kończy się dość nieoczekiwanie, zupełnie  odwrotnie niż można przypuszczać.

Allan Karlsson to sympatyczny staruszek, który nie traci poczucia humoru.  W całym swoim życiu imał się różnych zajęć.  Od konstruowania bomb,  przymusową pracę w obozie, po bycie tłumaczem ambasadorki Indonezji.  Nikt by nie uwierzył, że potrafił przemierzyć pół świata na piechotę i na wielbłądzie.  W swoim przy długim życiu poznał wiele ważnych osobistości: Stalina, Trumana, Zedonga.  Każdy kontakt potrafił obrócić na swoją korzyść, każdą sytuację nagiąć do swoich potrzeb. Z  najgorszych opresji wychodził obronną ręką.  Tryskał wigorem, nie grzeszył sprytem i nadal korzystał z życia. Niejedna z jego przygód sprawiła, że na twarzy czytelnika pojawiło się zdziwienie. Gdyby książka liczyła sobie więcej niż 400 stron, to kto wie, do czego jeszcze zdolny by był niepozorny staruszek.
Literatura skandynawska, która  obecnie jest dość popularna, intryguje, pociąga, czasem zniesmacza i rozśmiesza.  „Stulatek który wyskoczył z okna i zniknął” ma wszystko to, czego przeciętny  czytelnik potrzebuje, by móc rozerwać się wieczorem.  Jest to kawał dobrej literatury.  Zatem  bez wahania polecam tę książkę, bo jest to świetna pozycja, która wspomoże w czasie chandry.

Moja ocena: 6/6

Recenzję można także znaleźć w serwisie nakanapie.pl (KLIK)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s