Ekologiczne dziecko ekologiczni rodzice

Autorzy: Izabela Górnicka- Zdziech, Paweł Chrzanowski
Tytuł: Coś z niczego Ekozabawy dla małych i dużych
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydane:  marzec 2012

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Nie raz, nie dwa widzimy, że nasze dziecko się nudzi. Snuje się po domu, nie robi nic konkretnego. Jęki, stękania, i rozpaczliwe stwierdzenie: nudzę się dobiegają do uszu dorosłych. I chyba właśnie znalazłam remedium na tę wszędobylską nudę. Jest nią niewielka książeczka o ekozabawach. Zachęci Was i Wasze pociechy do tworzeniach niebanalnych prac artystycznych.

Pozwoli maluchowi rozwinąć wyobraźnię. Spełnić kreatywnie czas. Namawia  rodziców i  dzieci do wykorzystywania materiałów, które z reguły wyrzucamy, bo nie są nam potrzebne.  Tymczasem okazuje się, że można je wykorzystać zapewniając sobie i dziecku świetną zabawę- zarówno z zaciszu domowym, jak i na zielonej trawie.

Ogromnym plusem tej propozycji są ekotropy (ciekawostki i rady), które propagują ekologiczny tryb życia i uczą dobrych „zielonych” zachowań. Uświadamia nam ile drzew ginie, ile papieru marnotrawimy.  W dobie wysoko rozwiniętego postępu technicznego możemy  ograniczyć drukowanie setek stron. Przecież dane możemy przechowywać na dyskach, w komputerze. Autorzy instruują Nas, że warto wyłączać sprzęt, z którego w danej chwili nie korzystamy. A złotych rad jest w niej dużo więcej.
Jak dla mnie pomysł na książkę przedni. Sama zauważyłam, że takie rzeczy jak butelki, kartony czy ulotki sprawiają  mojemu szkrabowi dużo większą frajdę niż drogie zabawki. Warto skorzystać tego, co dają nam nasze cztery kąty. Moim  faworytem jest wąż ogrodowy z plastikowych butelek, puzzle z ulotek, ręcznie malowane ekotorby, domek i rekinarium z pudełek. Zapewne każdy z Was polubi inne zabawy.  A może ta książka zainspiruje Was, pokażę drogę i wymyślicie swoje własne zabawy?

Jest to super książka, dla wszystkich tych, co cierpią na brak pomysłu, dla rodziców, dzieci, dziadków, pań przedszkolu, nauczycieli plastyki. W nieskomplikowany sposób, łatwy dla dzieci  sposób książka urozmaici wolny czas.

Polecam jest to strzał w dziesiątkę. Zamiast  ponurych, monotonnych  dni w Waszych  domach zagości paleta barw i moc kreatywności. Miłej zabawy.

Moja ocena: 6/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s