Brzemię życia

Autorka: Lesley Lokko
Tytuł: Gorzka czekolada
Wydawnictwo: Świat Książki
Wydane: 2010

 Serdecznie dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Świat Książki.

Smak gorzkiej czekolady nie jest nam obcy. Potrafimy go opisać, poczuć na nowo. Jest on pełen goryczy,  ale przebija w nim nutka słodyczy . To najszlachetniejszy smak czekolady, niczym nie skażony. Z takiej czekolady powstają wspaniałe ciasta lub innego rodzaju wyrafinowane desery. Lesley Lokko serwuje nam ogromną dawkę tego niesamowitego smakołyku, któremu- chyba- nie można się oprzeć. Przeciwstawia czekoladę  życiu, które w przeważającej części jest gorzkie, ale bywa też słodkie.

W książce mamy do czynienia z trzema głównymi postaciami Améline, Melanie oraz Laurą.  Ich wzlotami i upadkami, próbami podniesienia się i pogrążania w otchłani rozpaczy. Żadna z bohaterek nie ma łatwo,  każda walczy o lepsze życie.

A jednak! Jest to miłe, i jak głosi rekomendacja na okładce, mądre czytadło. Pełne luksusu, przepychu, biedy, uśmiechu, miłości i cierpienia. Realne do bólu.Tętniące erotyzmem i seksem. Spowite rozbuchanymi kobiecymi żądzami. Niby nic odkrywczego, a jednak przyciąga i wciąga do ostatniej strony. Bo -chyba- lubimy czytać o życiu.  I być może będzie to banalne, co napiszę, ale marzenia się spełniają. Dowodem na to jest happy end powieści, który nie jest standardowy i nie wyjawia wszystkiego czytelnikowi. Autorka zostawia odrobinę przestrzeni dla wyobraźni odbiorcy. I takie zakończenia uwielbiam, bo zawsze zżera mnie ciekawość, co było dalej. I wtedy mogę sama oddać się, jeszcze- choć na chwilkę- rozmyślaniom i pobyć z bohaterami sam na sam.

Jednak najbardziej urzekła mnie atmosfera tej książki. Mnogość miejsc akcji: Haiti, Afryka, Stany Zjednoczone (aczkolwiek, zdecydowane utkwiła mi w pamięci Afryka i ciężkie, parne powietrze), sielankowe momenty, przeplatane łzami, wczesne macierzyństwo, chroniczna chęć zwrócenia uwagi na siebie i nieustanne poszukiwanie drugiej połówki, to wszystko składa się na pozytywny odbiór tej powieści.  Brzmi trochę jak tani romans, ale zdecydowanie  tak nie jest. Dla mnie to dojrzałe czytadło zapewniające mnóstwo przyjemnych chwil.

A co najważniejsze,  po lekturze nie pozostaje gorzki posmak w ustach. Warto przeczytać dla samej przyjemności pokosztowania historii opowiedzianej z wielu perspektyw. Polecam!

Moja ocena: +5/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s