Sprawiedliwości stała się zadość

Autor: Corban Addison
Tytuł: Wędrówka przez słońce
Wydawnictwo: Świat Książki
Wydane: 2012

Serdecznie dziękuję za egzemplarz przedpremierowy wydawnictwu Świat Książki.
Recenzja przedpremierowa (Premiera 7 listopada 2012)

Po lekturze tej książki czuję się jak koktajl wstrząśnięty niemieszany. Po zapoznaniu się z całą historią jestem przepełniona emocjami, które mam wrażenie wyleją się ze mnie, wystarczy zaledwie kropla by uczucia znalazły swoje ujście. ” Wędrówka przez słońce”  to dojmująca opowieść, której gorycz zostaje osłodzona happy endem.

Debiutant dotyka ważnych tematów, o których rzadko chcemy mówić głośno. Mówimy tu o  zjawisku prostytucji,  seksualnym wykorzystywaniu nieletnich, które jest nam doskonale znane.  A jednak na co dzień spychamy te informacje gdzieś głęboko do naszej podświadomości, zapominamy o tej ciemnej stronie życia.  Tak naprawdę dopiero po zapoznaniu się  z historią dochodzi do nas ile niebezpieczeństw czyha na nasze małe pociechy, jak trudne bywa życia młodych, nastoletnich kobiet, które siłą są trzymane w zamknięciu i perfidnie wykorzystywane przez mężczyzn. Ich niewinność zostaje sprzedana, ciało nie podlega żadnym prawom. Są więzione, bite i traktowane jak zwierzęta. Z tym nie można się pogodzić. Obok tego problemu nie da się przejść obojętnie.

I dlatego główny bohater niniejszej powieści zaczyna działać.  Thomas Clarke boryka się z  wieloma poważnymi sprawami. Oprócz osobistego końca świata staje się świadkiem innych, absolutnie niesprawiedliwych  sytuacji życiowych, z którymi nie daje sobie rady. Chce jednak podjąć ryzyko i walczyć, nawet dla dobra jednostki. Sam dokonuje zmian w swoim życiu, podejmuje  starania odbudowania swojej rodziny, bo  po traumatycznych przeżyciach jego małżeństwo legło w gruzach. Próbuje ratować uczucie, które dogasa, próbuje zbawiać świat by zagłuszyć cierpnie. Czy osiągnie spokój, czy uratuje siebie i innych, czy uda mu się ocalić chociaż jedną ofiarę piekła?

Corban Addison raczy nas przyjemnym językiem, który lekko prowadzi nas przez całą historię, mimo iż jej temat należy do tych zdecydowanie trudniejszych, szokujących. Podczas poznawania wszystkich szczegółów fabuły czujemy złość,  wzburzenie i wzruszenie. Emocje, które towarzyszą czytelnikowi są bardzo skrajne i intensywne. Jednakże autor z wielkim wyczuciem prowadzi nas po ciemnych zakamarkach seksbiznesu i ludzkich tragedii rodzinnych, które całkowicie odmieniają nasze spojrzenie na świat. Chociaż tematyka jest dość ciężka i ołowiana, pełna brudu i wstydu czyta się tę powieść niemalże jednym tchem; nie można się od niej oderwać. Działa jak narkotyk, który ogłusza nas i odciąga od rzeczywistości. Ta książka także zabiera nas do innego świata, od którego nie możemy się wyzwolić. Dopiero szczęśliwe zakończenie uwalnia nas z „kajdan niewolnictwa”, w które  zakuwa nas Corban Addison.  A dopiero po przeczytaniu ostatniej strony opuszcza nas napięcie, które autor sukcesywnie i misternie buduje by tylko zatrzymać czytelnika na dłużej.

I w sumie ciężko mi powiedzieć, co czuję i jak bardzo „weszłam”w klimat tej powieści. Wrażenia są nieopisywalne z tej prostej przyczyny, że autor dotyka tak okrutnych tematów, że nie sposób wyrazić słowami swoich za i przeciw. Jedno jest pewne, po tę powieść warto sięgnąć, mimo iż to jest fikcja literacka. Fikcja, która znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Z tych oczywistych względów polecam Wam tę książkę. Przeczytajcie, bo tak dojrzałego debiutu dawno nie czytałam. Oj dawno!

Moja ocena: 6/6

Reklamy

4 thoughts on “Sprawiedliwości stała się zadość

  1. Książka widzę naprawdę warta przeczytania, mimo dość trudnego tematu, o którym słyszałam już wiele. Na razie jednak nie będę po nią sięgać, może za kilka lat. 🙂

  2. Twoja recenzja jest tak przekonująca, że już same Twoje słowa wywołały u mnie „ciary”. Nie chcę więc myśleć, co się stanie, gdy sięgnę po książkę. A sięgnę na pewno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s