Szara codzienność czy barwne życie?

Autor: Georgia Bockoven
Tytuł: Rok, który wszystko zmienił
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydane:  styczeń 2013

Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Niejednokrotnie po lekturze lekkiej książki wymyka się nam stwierdzenie: „ale przyjemne czytadło”. Tylko czy nie krzywdzimy nim autora i samej powieści? Bo słowo czytadło ma dość pejoratywy wydźwięk.  Zwykle  kojarzy się  ono z płytką historią, która niewiele wnosi do naszego życia. Nie staniemy się ubożsi tylko przez to, że czegoś nie przeczytamy, zwłaszcza jakiegoś tam zwykłego czytadła.  Jednak powinna powstać specjalna kategoria, do której będziemy zaliczać książki zbyt wymagające, ale niosące ze sobą jakieś ważne przesłania.  Do takiej grupy zaliczyłabym książkę pani G. Bockoven pt. „Rok, który zmienił wszystko”.

Bez wątpienia  nie jest to skomplikowana, pełna nudnych, naukowych wywodów lektura. To ogólnie rzecz ujmując czytadło, ale  bardzo mądre,  które nie zostało potraktowane po macoszemu.  To obyczajowa powieść pełna  zwrotów akcji, życiowych sytuacji, które każdemu z nas mogą się przydarzyć.  Dla czytelnika będzie to opis barwnego życia, a dla bohaterek zwykła, przytłaczająca codzienność poprzetykana wieloma niespodziankami.

Nie jest to bajka o słodkiej  miłości, w zasadzie  jest to słodko- gorzka opowieść o kobietach, które tylko pozornie mają poukładane życie. Wystarczy jednak list od prawnika i  wszystko może się zmienić  oraz ulec zniszczeniu jak domek z kart. A mimo to warto czasem podjąć ryzyko i zrobić coś wbrew sobie, wbrew temu, co podpowiada logika. A już na pewno dobrze czasem popatrzeć na swoje  życie z pewnej odległości i innej perspektywy, niż  własna- jak nam się często wydaje- jedynej słusznej.

Oprócz dobrej zabawy autorka zabiera nas do świata dylematów, trudnych wyborów i ciężkich przeżyć. Możemy wraz z bohaterkami odbyć podróż w czasie, która wiele wyjaśnia i daje nam czas na przemyślenia, które mogą zaważyć na całym naszym życiu. Pisarka ociera się o wiele istotnych tematów.  Niechciana ciąża, adopcja dziecka, porzucenie przez ojca, zdrada małżeńska, konflikt rodzinny, wszystkie te wątki wplata bardzo zgrabnie  w fabułę, która  w żadnym wypadku nie jest płaska.  I chyba mogę pokusić się o stwierdzenie, że Bockoven to drugie wcielenie Jodi Picoult, co z resztą potwierdza zacytowany na okładce fragment recenzji z „Publishers Weekly”:

„Ta książka to prawdziwa perełka współczesnej literatury kobiecej, którą wielbicielki Jodi Picoult (…) przeczytają, polecą innym i będą wspominać przez lata”

Obie w bardzo przystępny sposób opisują problemy, z którymi  ludzie często się borykają. Nie zawsze potrafią odpowiedzieć jednoznacznie, ale pokazują wiele możliwych wyjść nawet z najbardziej beznadziejnych tarapatów. Wybór zwykle należy do bohaterów, to oni podejmują  decyzję kiedy i którą furtką wyjdą z opresji.

Cóż rzec? Jest  ro niesamowita historia o niesamowitych kobietach dla niesamowitych kobiet. Polecam! To dobra lektura dla tych, którzy lubią sobie odpocząć przy dość opasłych tomiszczach, które pochłania się szybko i z zaciekawieniem. „Rok, który zmienił wszystko” to wyśmienicie napisana książka zapewniająca ogrom wrażeń, a osobom wrażliwym odrobinę łez.  Zresztą sprawdźcie  sami.

Moja ocena: 6/6Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s