Jednostka w obliczu rewolucji

Autor: Vaddey Ratner
Tytuł: W cieniu drzewa banianu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydane:  listopad 2012

Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Wojny, rewolucje to czas w życiu człowieka i dla danego państwa bardzo ciężki i trudny. To czas kiedy  usilnie pragniemy przetrwać i bardzo kurczowo trzymamy się tej tlącej iskierki życia. Walczymy, popadamy w rozpacz i przestajemy walczyć by potem podnieść się i iść dalej i przezwyciężać te okrutne czasy, które odbierają najbliższych.  Vaddey Ratner napisała powieść, która wzrusza  i niesamowicie prawdziwie opowiada o chwilach (podczas kambodżańskiej rewolucji), które przeżyła.

„W cieniu drzewa banianu” to powieść, która silnie wpływa na czytelnika, porusza go do głębi. Nie jest to bowiem słodka powieść- jest  naszpikowana goryczą, cierpieniem i okrutną niesprawiedliwością. Ta lektura nie pozostawia człowieka obojętnym na krzywdę, której doznaje bohaterka powieści, 7-letnia księżniczka Raami. Życie doświadczyło ją mocno; najpierw polio, potem rewolucja zabrała jej ojca i najbliższych. Sama z ledwością uciekła przed kostuchą.  Bo w obliczu rewolucji pochodzenie przestaje być ważne, bo wszystkich czeka śmierć i potępienie. Zanim jednak umrą są bez skrupułów wykorzystywani przez władze. Raami okrutnie i jednym cięciem zostaje pozbawiona szczęśliwego dzieciństwa. Musi z dnia na dzień dorosnąć  i stawić czoła perfidii i nienawiści, które ją otaczają.

Nie mieści mi się w głowie, jak  przywódcy rewolucji potrafią okropnie traktować ludzi- jak bydło pozbawione praw i wolności słowa.  Ludzie to siła robocza, która tylko ma wykonywać rozkazy. Nie mają prawa do spokojnego życia, do godziwego miejsca zamieszkania. Nawet jedzenie jest racjonowane i skrupulatnie aczkolwiek niesprawiedliwie rozdzielane.   Z tymi obrazami nie da się i nie wolno nawet oswajać.

Vaddey Ratner napisała niesamowicie dojrzałą książkę, która długo będzie spędzała mi sen z powiek. Wzruszyła mnie i wciągnęła bardzo. Nawet moje zmęczenie mi nie przeszkadzało, żeby ją przeczytać.  Szczerze polecam, bo naprawdę warto.

Moja ocena: 6/6Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s